KAJ JE DOBRO VEDETI O HPV?
Večina spolno aktivnih ljudi tako moški kot ženske so izpostavljeni okužbi s HPV vsaj enkrat v življenju, a se po navadi tega sploh ne zavedajo. HPV povzročajo številna obolenja: okužbe kože in sluznic, genitalne bradavice, papilome, povezan pa je tudi z razvojem različnih vrst raka (rak materničnega vratu, ustne votline, nožnice, vulve, penisa, zadnjika).
Najnevarnejša oblika HPV lahko povzroči tudi predrakave ali rakave spremembe materničnega vratu, po čemer ga večina tudi najbolje pozna. O raku materničnega vratu vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak primer tega raka. Če se ženska udeležuje rednih preventivnih ginekoloških pregledov ter je cepljena proti HPV se tveganje za razvoj raka materničnega vratu občutno zmanjša. Na rednih preventivnih ginekoloških pregledih se opravi bris materničnega vratu, ki so pri nas del presejanega programa ZORA in se izvajajo na vsake 3. leta za ženske od 20. do 64. leta. V programu ZORA si želijo, da bi pregledanost presegla 70% v vseh slovenskih občinah. V občini Pivka in Postojna je pregledanost pod ciljno vrednostjo in pod slovenskim povprečjem. Občina Pivka se glede na pregledanost nahaja na 196. mestu, občina Postojna pa na 190. mestu med 212 občinami. Če na ginekološkem pregledu niste bile že 3 leta ali več, ne čakajte! Na pregled pri svojem osebnem ginekologu se lahko naročite same. Če vabilo prejmete, se nanj odzovite.
Ravnajte odgovorno, pridite na preventivni pregled. Za vaše zdravje gre!
KAJ JE DOBRO VEDETI O HPV?
Humani papilomavirusi (HPV) so velika družina virusov.
HPV povzročajo raka.
Okužba s HPV se hitro prenaša.
Možnosti za okužbo s HPV in z njo povezana obolenja lahko zmanjšamo.
CEPLJENJE PROTI HPV
Zakaj je pomembno cepljenje?
Cepljenje proti HPV nudi učinkovito zaščito pred raki, povzročenimi s HPV.
Kako se cepiti in kdaj?
Cepljenje proti HPV je vključeno v redni program cepljenja in je na voljo brezplačno za deklice in
dečke v 6. razredu osnovne šole. Cepljenje v breme OZZ se opravi tudi pri zamudnicah in
zamudnikih. Za vse ostale, ki bi se želeli cepiti proti HPV, pa je cepljenje samoplačniško.
PREVENTIVNI PREGLEDI
Zakaj preventivni ginekološki pregled?
S preventivnim pregledom lahko odkrijemo spremembe celic materničnega vratu, še preden bi lahko postale rakave.
Kako pogosto je potrebno opraviti preventivni pregled ?
Pri ženski, ki nima ginekoloških težav, se priporoča bris materničnega vratu vsako tretje leto, potem ko sta izvida dveh testov, opravljenih v obdobju enega leta, negativna.
Zadnji bris je bil pred 3 leti…
Če na ginekološkem pregledu niste bile že 3 leta ali več, ne čakajte! Na pregled pri svojem osebnem ginekologu se lahko naročite same. Če vabilo prejmete, se nanj odzovite.
V državnem preventivnem programu ZORA si želijo, da bi pregledanost presegla ciljnih 70 % v vseh slovenskih občinah. V občini Pivka je bila 3-letna pregledanost 64,5 %, kar jo uvršča na 196. mesto med 212 občinami. V občini Postojna pa 65,5 %, kar jo uvršča na 190. mesto, kar je pod ciljno vrednostjo in pod slovenskim povprečjem.
RAVNAJTE ODGOVORNO, PRIDITE NA PREVENTIVNI PREGLED!